בדקו זכאותכם לדרכון ספרדי או פורטוגלי בטלפון 072-33-80-541
או מלאו פרטיכם בטופס:

פספורט ליוצאי ספרד

אם ניקח עשרה היסטוריונים שונים ברחבי העולם ונבקש מהם לבחור 5 שנות מפתח בהיסטוריה האנושית קרוב לוודאי שכולם יכללו ברשימה שלהם את שנת 1492. השנה הזו שמסמלת את המעבר לימי הרנסנס והעת החדשה נבחרה בעיקר בשל גילוי אמריקה על ידי קולומבוס, גילוי שהביא עמו תהפוכות ברמה הגלובלית. אבל עבורנו היהודים השנה הזו משמעותית ודרמטית בעיקר בגלל אירוע אחר – גירוש יהודי ספרד.

הגירוש הגדול
באופן מעניין יש קשר בין הגילוי ששינה את העולם והגירוש של יהודי ספרד, ששיגר גלי הדף בכל העולם היהודי. שני האירועים נעשו בחסות המלכים פרדיננד ואיזבלה שכבשו את המאחזים המוסלמיים האחרונים בחצי האי האיברי, ושבנישואיהם איחדו את ממלכות קסטיליה וארגון לישות המדינית שאנו מכירים כספרד.

ב-1492 היתה קהילת ספרד הקהילה היהודית הגדולה והחשובה בעולם. היא ידעה תור זהב תחת השליטה המוסלמית באי, אבל השרביט הקתולי של פרדיננד ואיזבלה סיים את החגיגה ומאות אלפי יהודי ספרד גורשו ממנה, ורובם השתקעו, אחרי תלאות וגלגולים, דווקא ברחבי האימפריה העות'מאנית והעולם המוסלמי – טורקיה, יוון ובולגריה (שבאותה עת היו חלק מהאימפריה העות'מאנית) ובעיקר בקהילות בצפון אפריקה. אמנם היו יהודים בצפון אפריקה עוד לפני גירוש ספרד, אבל המסות האדירות של יהודים הפכו את יוצאי ספרד לגורם המשמעותי בקהילה, וחלקם הגיעו גם למקומות כמו תימן ועיראק. מכאן נולד הכינוי השגור ליהודי ארצות המזרח – 'יהודים ספרדים'.

יש מצב לפספורט אירופאי
ספרדים או לא ספרדים, הניתוק בן מאות השנים של צאצאי המגורשים מיבשת אירופה הפך אותם תודעתית לחסרי זיקה ליבשת, ובמשך שנים ארוכות הם רק יכלו להתקנא ביוצאי מדינות כמו פולין, גרמניה, הונגריה או צ'כיה שהייחוס האירופאי הישיר הפך את דרכם לפספורט אירופאי לסלולה. בזמן שזה קרה פספורט ליוצאי ספרד היה רעיון שנשמע כמו חלום באספמיה.

אבל לפני כמה שנים ספרד ערכה סוג של חשבון נפש וביטלה את צו הגירוש המפורסם שהיה בתוקף למעלה מחמש מאות שנים. כחלק מהמהלך אישרה ספרד חוק שמאפשר ליוצאי ספרד לקבל אזרחות ספרדית (אירופאית) במסלול מיוחד. אנחנו בחברת פספורטינג נמצאים כאן בשביל לעזור ליוצאי ספרד להשיג את הפספורט הנכסף במסגרת החוק החדש.
 

פספורטינג -
פספורט ליוצאי ספרד
בדקו זכאותכם לדרכון
ספרדי או פורטוגלי
בטלפון 072-33-80-541
או מלאו פרטיכם בטופס:

טלפון
072-33-80-541
כתובת
שד' ההסתדרות 208, חיפה
 
פספורטינג - פספורט ליוצאי ספרד
בדקו זכאותכם לדרכון ספרדי או פורטוגלי בטלפון 072-33-80-541 או מלאו פרטיכם בטופס:
 

טלפון
072-33-80-541
כתובת
שד' ההסתדרות 208, חיפה